2011. május 7., szombat

Záróvizsga tételsor -vagy nem?-

Akinek van egy vastag piros filctolla és rendelkezik a megfelelő információval is, az legyen olyan kedves kihúzni - vagy hozzátenni- azokat a tételeket melyek kellenek vagy épp nem.

A) AZ ÁBRÁZOLÁS PROBLÉMÁI

1. Hogyan érzékeljük a teret? A tér ábrázolása a különböző korok művészetében. A tér ábrázolásának módjai, eszközei, a térhatás elérése különféle vizuális médiumokban. (KissDorka) (-kész!-)

2. A tér felfogásának, értelmezésének változása, módjai a XX. századi és a kortárs képzőművészetben, példákkal. (KissDorka)

3. A formák érzékelése. A természeti formák jellegzetes formái és megjelenésük a művészetben. Ábrázolásuk lehetőségei. Ismertesse a sötétvilágos jelenséget. A tónusok érzékelése, kifejezési szerepük a művészetben.
(Zsófibogi)

4. A szín, mint jelenség. Hogyan érzékeljük? Szerepe a művészetben. A színrendszerek, részletes ismertetésük. (Rita)-ezzel készen vagyok, nem keeeel?

5. A szín és a tér kölcsönhatásai. Hogyan érzékeljük, és hogyan használjuk a művészi kifejezés terén? A színek érzelmiesztétikai hatásai. Színkontrasztok szerepe az alkalmazott művészetekben és a képzőművészeti alkotásokban. (Mana)

6. A kompozíció szerepe a művészetben. Ismertessen kompozíciós rendszereket, megoldásokat, művészeti példákkal. A különböző nézőpontok sajátosságainak ismertetése.(Zsófibogi)

7. A vizuális kommunikáció formái, az objektív és szubjektív vízuális közlések ellemzése. A vizuális tömegkommunikáció ismert fajtáinak jellemzése. Milyen a jó és a rossz kommunikáció a vizuális művészetekben: (választott példákon mutassa be) (paleva)

8. A művészet, népművészet és a közönséges vizuális környezet sajátosságai, szerepük és összehasonlításuk. A kortárs képzőművészet és a tervezőművészetek kapcsolata. A művészet megítélése a társadalmi elhelyezkedés szempontjából. Street art, elitművészet, giccs. (paleva)

9. A gyűjtés, a tanulmány és a tervező alkotómunka viszonya. Szerepük az alkalmazott és a képzőművészetben. Különféle módszerek és területek. (Szücsi)

B) A TECHNIKAI KÉPRŐL, ELEKTRONIKUS ÁBRÁZOLÁSRÓL

10. A fotográfia képalkotó nyelvének sajátosságai, fő kifejezőeszközei, hatása a hagyományos művészetfelfogásra. Feketefehér és színes fotográfia összehasonlítása. Feketefehér és színes kép jellemzői a kezdetektől és digitális kontextusban, additív és szubtraktív színképzés, színhőmérséklet, fényérzékeny anyag felépítése, fordítós film, digitális környezet vonatkozásai. (Krausz Petra)

11. A fotográfia műfaji besorolásai, és a szubjektív dokumentarizmus, valamint a képzőművészeti fotó fő jellemzői, mindkét műfajból 45 kortárs alkotó felsorolása, (külföldi és magyar). A fotókollázs, fotómontázs megjelenése a képzőművészetben, létrejöttének körülményei, 45 jelentős alkotó munkásságának ismertetése (külföldi és magyar) (Kata)

12. Technikatörténeti áttekintés, technikai sajátosságok bemutatásával Fototörténeti kronológia,
Daguerrotipia, Talbotipia, paralaxis, tükörakna, üveglemez, síkfilm, rollfilm, leica méret, Polaroid
technika, képformátumok, képarányok. Digitális környezet sajátosságai. (Kata) - elkészült!!

13. Fotográfiai törvényszerűségek. Fotográfiai átfogás, fotometria (Lumen), fénymérés, szenzitometria (jelleggörbe), érzékenység sajátosságai, korrekciói a digitális és az ezüstalapú fotográfiában. Histogram értelmezés, használat, példákon keresztül való bemutatása. (Krausz Petra)

14. Képalkotói törvényszerűségek látás, az optika nélküli fotográfiai képalkotás formái camera obscura, camera lucida, elemző ismertetés. Az analóg fotográfiai képrögzítés fajtái (fotográfiai eljárások, nemes eljárások).Képalkotóeszköz nélküli technikák, fotogram, kemogram, szerepük a Bauhausban. (Rita)-kész

15. Dokumentációs és műszaki fotográfia, szempontjai, eszközei a manuális és digitális fotográfiában, forgatható hátlap, repró készítés szabályai. Digitális képfeldolgozás színrendszerek, formátumok, histogram értelmezés, szkennelés típusai, követelményei. (Krausz Petra)

16. A mozgókép és a technikai képfajták előzményei, feltételei és kialakulásuk története. Az állókép és a mozgókép természetrajza, viszonya. A film és a videó, mint művészetek és hatásuk a hagyományos művészetfelfogásra. (Krausz Petra)

17. Az idő mint „dimenzió” kérdésköre: szerepének összehasonlítása a síkbeli és a térben megjelenő művészetekben, valamint az interdiszciplináris műfajokban. A mozgókép sajátosságainak és kifejezési eszközeinek az ismertetése.(KissDorka)

18. A modern médiumok bemutatása technikai, kommunikációs és művészeti szempontok alapján, általánosságban, valamint a multimédia fogalmának magyarázata, technikai feltételei, megjelenési területei, hatása a társadalomra és a művészetekre.(KP)

19. Az internet mint médium jellemzése, története, megjelenésének és elterjedésének feltételei, hatása a társadalomra, kommunikációra, művészetekre. Jellegzetesen az interneten használt kommunikációs formák, eszközök bemutatása. (Mana)

20. Beszéljen az elektronikus ábrázolásról, jellemző típusai, mi a nyomtatott és monitordesign közti különbség, az elektronikus műfajokban használatos eszközök rendszerezése, felsorolása, mi mire jó? A használatos alapszoftverek ismertetése, vektorgrafika és pixelgarfika közti különbségek Photoshop, Illustrator, Indesign, QuarkXpress, Acrobat és Distiller, Flash, After Effects, a szoftverek fájlformátumai, az EPS, PS, PDF, TIFF, JPG és szerepük. (Mana)

2. KÉPANIMÁTOR SZAKIRÁNY

A. ELMÉLETI, MÓDSZERTANI VONATKOZÁSOK

1. Mozgóképelmélet és esztétika / filmnyelvi alapok, képdramaturgiai ismeretek
2. Kép és hang kapcsolata a mozgóképen (Mana)
3. A mozgókép jellege, meghatározása. Az animáció definíciója. (Fodor Ági)
4. Jelentés mechanizmus a montázsban. A képi dramaturgia nyelvtana.
5. A jel (kép) és a montázs (kapcsolat) jelentése. A montázs működésének mechanizmusa. (Ákos) -kész-
6. Plánok, beállítások, jelenetek ismertetése. (Ákos) -kész-
7. A filmi tér, idő lehetőségei. (Ákos) -kész-

B. GYAKORLATI, TECHNIKAI VONATKOZÁSOK

1. Animációsfilm technikák, műfajok, típusok / szakismeret, eszközismeret (Rita)
2. A mozgókép működésének mechanikája  (cSeuz)
3. Az animációs filmtípus technikai felosztása.(KP)
4. Műfaji ismeretek és ezek határterületeinek bemutatása.
5. Képszabványok, televíziós és filmes rendszerek ismertetése. (Ivády P. már elküldte)
6. Tömörítések, fájlok, és ezek szabványai, típusai. (Ivády P. már elküldte)
7. Vágás és kompozitálás a számítógépes szoftverekkel. (Ivády P. már elküldte)

C. ESZTÉTIKAI VONATKOZÁSOK

1. Animációs szaktörténet / jelenkori kortárs ismeretek (Rita)
2. Különféle mozgóképes (animációs) lehetőségek megjeleismerete a mozgókép történetben. (F.Dorottya)
3. Az animáció megjelenése a képzőművészetben, reklámban, weben és más felületeken. (Szücsi)
4. A közönségfilm és az egyedi film jelentősége, célja. (Mana)
5. A grafikai irányzatok változása és iránya a huszadik század második felében és ma.(F.Dorottya) 
6. A mozgókép elsődleges célja az életben és az alkotó célja a munkájával, és ezek kapcsolata.
7. Kedvenc filmjének elemzése.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése